1 Водозабір Водосховище Харківські фонтани Трудові будні Очисні споруди Саржин яр Дзеркальний струмінь Харківські фонтани Саржин Яр Водосховище Спецтехніка Краснопавлівське водосховище Гребля Первинні відстійники (КБО «Диканівський»)

Василь Шаталов: п’ятдесятий квітень на підприємстві

Василь Шаталов Нинішній квітень - особливий для заслуженого працівника сфери послуг України, енергетика міських очисних споруд №1 КП «Харківводоканал»Василя Івановича Шаталова: якраз 50-років тому він приніс свою трудову книжку до Харківського міського підприємства з експлуатації каналізаційних мереж. Спочатку працював електриком, згодом інженером-енергетиком, а в 1978 році отримав посаду головного енергетика Диканівських очисних споруд. За цей час він став чудовим організатором та відмінним спеціалістом, брав активну участь у трудових здобутках колективу, зокрема монтував обладнання на унікальній головній каналізаційній насосній  станції (ГКНС). У 1995 році він допомагав у ліквідації наслідків аварії на ній, завдяки спільним зусиллям у стислий термін було відновлено нормальну роботу каналізаційного господарства міста. За вагомий особистий внесок у ліквідації аварії Василь Іванович був нагороджений почесним званням заслуженого працівника сфери послуг України. На рахунку ветерана підприємства понад десяти ефективних рацпропозицій, які забезпечили значну економію електроенергії та коштів. Але, за словами Василя Шаталова, усе у житті могло скластися інакше…

Шаталов В.І. Народився я у селі Шаталівка Курської області, - розповідає Василь Іванович Шаталов, - Батьки працювали у місцевому господарстві і сподівалися, що і я, закінчивши школу, теж працюватиму на землі. Однак я був романтиком, і ми разом із друзями у 1960 році за комсомольською путівкою поїхали до далекого Семипалатинська, де в технічному училищі залізничників готували електромонтажників. Звідти доля закинула мене на Україну, до Харкова. Ми брали участь у електрифікації Південної залізниці, зокрема я працював у будівельному електромонтажному потязі №704. А потім я дізнався, що розпочалася велика модернізація харківського моторобудівного заводу «Серп і молот», і там у дефіциті були кваліфіковані електромонтери. Пропрацював на підприємстві я кілька років, а потім мені розповіли, що підприємству по експлуатації каналізаційних мереж потрібні електрики, і їм навіть надається житло. Це й вплинуло на мій вибір.

- І з чого ж розпочалася ваша трудова діяльність на новому підприємстві?

Робота на очисних спорудах - Мене направили працювати електриком на головну каналізаційну насосну станцію, що була розташована на Греківській. Робота тут була відповідальна, а спеціалістів не вистачало. Ось тоді я і згадав про своїх друзів, які продовжували працювати на заводі «Серп і молот». Поговорив із ними, розповів, що тут пристойні заробітки, є можливість отримати житло, і умовив їх змінити місце роботи. Так і лишався тут до 1973 року, коли на високому рівні було прийнято рішення про закриття  Головної насосної станції на Греківській і розпочато будівництво сучасної станції глибокого закладання на Диканівці.

- Василю Івановичу, а з чим це було пов’язане?

МОС №1 - Справа в тому, що в ці роки активними темпами велося будівництво метрополітену і розташування нашої станції не дозволяло проводити відповідні роботи метробудівникам. Відтак розпочали монтаж і налаштування обладнання на новому місці. Роботи проводилися активними темпами - і в рекордні строки, лише за рік, найбільша каналізаційна насосна станція в Україні була запущена в дію. Це дозволило відключити приблизно двадцять малопотужних станцій і повністю відмовитися від подвійної та потрійної перекачки стічних вод у Харкові. А між тим, широкомасштабні роботи з будівництва і модернізації існуючих очисних споруд проводяться і зараз. У свою чергу, я паралельно з роботою навчався на вечірньому відділенні Харківського інституту інженерів комунального господарства. Отримав диплом інженера-електрика, а незабаром підвищили по службі і призначили головним енергетиком на Диканівських очисних спорудах.

- А потім на цьому важливому об’єкті сталася масштабна аварія. Ви теж брали участь у її ліквідації?

Шаталов В.І. - Так, брав активну участь. Тоді через дуже сильні опади затопило станцію, насоси не впоралися зі своїм завданням і вийшли з ладу. Про це  багато розповідали, але зазначу, що вже через місяць після аварії був запущений перший відремонтований насос. Словом, доклали всіх зусиль, аби в найкоротший термін ліквідувати аварію і відновити належну роботу Головної каналізаційної насосної станції і не допустити екологічну катастрофу.

- Знаю, Василю Івановичу, що ви є автором багатьох запроваджених рацпропозицій. Які з них для вас найдорожчі? 

- Скажу так: у кожен свій винахід вклав, як мовиться, частину душі. Тому всі вони для мене однаково пам’ятні. До того ж, багато цих рацпропозицій використовуються на очисних спорудах і наразі.

- Через кілька місяців КП «Харківводоканал» відзначатиме своє 135-річчя. Що в той день згадається?

- Рідний колектив Багато чого. У своєму житті мені завжди щастило на мудрих наставників. У першу чергу, згадаю колишнього головного енергетика підприємства Григорія Михайловича Ципурського, якого, на превеликий жаль, уже немає на цьому світі. Це була легендарна особистість. Колишній моряк-підводник допоміг мені не лише професіонально, але й був цінним життєвим порадником. Тому, коли згодом вже я навчав молодь, то завжди ставив його у приклад. Знаєте, пишаюся тим, що в усі роки працював пліч-о-пліч з вірними друзями та однодумцями. А це, на моє глибоке переконання, найголовніше. Відрадно й те, що справу всього життя продовжує і мій син Юрій, який працює заступником директора Комплексу «Харківводовідведення».

Интервю провів Ігор Тесло

Вгору